9

سفر به دریاچه گهر

دریاچه گهر

بدون شک لرستان یکی از زیباترین استانهای ایران است. سفر به این استان می تواند برای شما بسیار خاطره انگیز باشد. اما آنچه شما را بیشتر از زیبایی مناظر طبیعی این استان شگفت زده خواهد کرد مهمان نوازی این مردم است. این را بدون هیچ اغراقی می گویم.

شهر دورود یکی از شهرهای زیبای این استان است که در کنار منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد.

دریاچه گهر یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است.

نقشه بر روی گوگل مپ

این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه در نزدیکی دورود قرار دارد. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است.(+)

 

lorestan-469-01

 

اگر قصد مسافرت به این دریاچه زیبا را دارید در ابتدا باید بدانید که یک راه پیمایی چند ساعته در پیش رو دارید که البته دیدن زیبایی های این دریاچه ارزش این راه پیمایی را دارد. من در خرداد ۹۴ از سمت شهر “دورود”  به این دریاچه رفته ام و آنچه در ادامه می خوانید گزارشی شخصی برای تشویق شما به دیدن این جاذبه زیبای گردشگری کشورمان است و بدیهی است قیمت ها و اطلاعات آب و هوایی نیز مربوط به همین زمان می باشند.

لوازم و تجهیزات مورد نیاز:

در ابتدا باید به این نکته دقت کنید که هوای دریاچه در شب سرد می شود. حتی در خرداد ماه نیز شما احتیاج به حداقل دو پتو برای هر نفر یا یک کیسه خواب مناسب دارید. هوا در طول روز اما گرم است مطمئنا داشتن چادر مسافرتی و سایر تجهیزات روتین یک پیک نیک بسیار به دردتان خواهد خورد. بردن چند عدد کنسرو یا سایر غذاهای آماده می تواند مفید باشد. اگرچه در کنار دریاچه یک دکه و یک رستوران کوچک وجود دارد که مایحتاج خود را می توانید البته با مبلغی نزدیک به دوبرابر قیمت درج شده بر روی آنها تهیه نمایید.

داشتن کفش مناسب و لباس راحت بسیار مهم است توصیه می کنم عصای کوه پیمایی نیز تهیه نمایید. بطری آب  و کرم ضد آفتاب را نیز فراموش نفرمایید. داشتن کلاه نیز در طول روز خوب است. همراه خود در طول مسیر راهپیمایی حتما کمی شکلات یا خرما و مقداری کیک یا نان و پنیر بردارید.

چراغ قوه مناسب یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز شما است. پول نقد را فراموش نفرمایید در مسیر کارتخوانی وجود ندارد. البته در خود دریاچه و قسمتهایی از مسیر گوشی شما آنتن می دهد و می توانید در صورتی که مشکلی پیش آمد با همراه بانک یا زنگ زدن به دوستی برای واریز وجه به کارت فروشندگان محلی کارتان را راه بیندازید.

 

دریاچه گهر

 

دوست خوبمان: خر !

خدمت عزیزتان عرض کنم که با توجه به اینکه شما باید چیزی حدود ۱۸ کیلومتر راه پیمایی برای رسیدن به این دریاچه انجام بدهید در صورتی که بدنتان آمادگی کافی ندارد می توانید از الاغ هایی که در ابتدای مسیر اجاره داده می شوند برای حمل بارتان استفاده کنید. همچنین می توانید برای سوار شدن نیز این حیوان را کرایه کنید که البته توصیه می کنم این مسیر را پیاده روی کنید. اگرچه کمی سخت است اما لذت فتح این دریاچه با پای پیاده چیز دیگری است. در صورتی که با خانواده می روید می توانید برای اطمینان یک الاغ برای هر چند نفر اجاره کنید تا اگر یکی از همراهانتان خسته شد مسافتی را سواره طی نماید. قیمت مصوب اجاره هر الاغ  ۵۳ هزارتومان بود. که البته در واقعیت بین ۴۰ تا ۶۰ هزارتومان (بسته به چالاکی خر و قدرت چانه زنی شما) نوسان دارد. چالاک بودن یا پیر بودن الاغ مزبور در کیفیت سفر شما می تواند موثر باشد.

 

369

 

مسیر:

از سمت دورود یک جاده کوهستانی تا پای پارکینگ کشیده شده است. این پارکینگ آخرین نقطه ای است که می شود با خودرو رفت. در بین راه و قبل از پارکینگ، یک کیوسک محیط بانی قرار دارد که به ازاء هر نفر ۲۷۰۰ تومان از شما اخذ می کند. کرایه پارکینگ نیز نزدیک به ۵۰۰۰ تومان برای هر روز است. از این نقطه بار خود را باید ببندید و با خری که همینجا کرایه می کنید راه بیفتید. تقریبا پس از یک و نیم ساعت پیاده روی (بسته به سرعت شما و الاغتان) به یک دکه در بین راه می رسید که می توانید نوشیدنی بخیرید یا در کنار آن استراحت کنید. بعد از این دکه مهمترین شیب این مسیر وجود دارد که به “پنبه کار” معروف است. هنگام رفتن این شیب برای شما سرپایینی و در بازگشت سربالایی است.

پس از طی این شیب و مسافتی دیگر به یک ایستگاه به نام چشمه می رسید. در کنار چشمه می توانید بطری های خود را از آب خنک و زلال کوهستان پرکنید و چاشتی مختصر تناول بفرمایید.

 

دریاچه گهر

 

نکته مهم این است که همواره مراقب خرتان باشید. خر شما علاوه بر حمل وسایل موردنیازتان به گونه ای راهنمای شما در مسیر هم می باشد. خر محترم ما در کنار این چشمه کمی عجله داشت و خودش راه افتاد! ما تا به خودمان آمدیم دیدیم ایشان تشریف ندارند و مجبور شدیم قسمتی از مسیر را به دنبالش بدویم تا پیدایش کنیم. البته احتمال اینکه خرها از جاده اصلی زیاد دور شوند بسیار کم است. این خرها به این جاده عادت دارند و در همین مسیر می مانند یا حداکثر در حاشیه جاده مشغول چریدن می شوند.

در ادامه وارد یک دشت هموارتر می شوید و از یک پل و دو رودخانه می گذرید. نگران نباشید آب در این رودها کم عمق است و حتی کودکانتان نیز به راحتی از آنها رد می شوند. بعد از رودخانه ها چند شیب ملایم و کوتاه در پیش رو خواهید داشت و بعد از آن دریاچه است که با زیبایی اش خستگی را از تنتان بیرون خواهد کرد.

برای من کل مسیر چیزی نزدیک به ۵ ساعت طول کشید. برگشت اما نزدیک به ۶ ساعت شد. دوستان دیگری بودند که این مسیر را چهار ساعته هم طی کردند که البته مستلزم آمادگی بدنی بیشتر و البته چماق زدن خر است. توصیه می کنم شما هم مثل ما به خودتان و خر زبان بسته فشار نیاورید.

 

دریاچه گهر

 

زمان حرکت:

توصیه می کنم حرکت از دریاچه یا پارکینگ را در ساعات انتهایی روز و همراه گروههای دیگر انجام دهید تا آفتاب اذیتتان نکند و در مسیر هم تنها نباشید. بهترین ساعت در این فصل ۶ عصر می باشد. چندان نگران ایمنی راه هم نباشید در روزهای تعطیل حتی تا ساعت ۱ و ۲ بعد از نیمه شب خانواده ها و کوهنوردان را در مسیر می بینید و تنها نیستید. اگرچه ما در برگشت ساعت ۹ شب راه افتادیم و تقریبا از ساعت ۱ بعد از نیمه شب در مسیر تنها بودیم و کمتر مسافری را می دیدیم اما همانگونه که پیشتر گفتم الاغ همراه شما مسیر را بلد است و جای نگرانی وجود ندارد.

 

دریاچه گهر لرستان

امکانات:

در کنار دریاچه یک آنتن موبایل وجود دارد که با استفاده از باطری های خورشیدی کار می کند و سیم کارتهای همراه اول دارای آنتن دهی می باشند. همانگونه که قبل تر گفتم رستوران و دکه هم وجود دارند. سرویس های بهداشتی آن وضع مناسبی ندارند. زباله ها روزانه توسط الاغ از کمپ حمل می شوند و از نظر بهداشتی محوطه دریاچه تمیز و مناسب است.

دریاچه ماهی قزل آلا دارد و یک واحد برای کسب مجوز ماهیگیری نیز در همان نزدیکی دریاچه وجود دارد.

در مجموع اگر به دنبال یک محیط آرام و بکر برای لذت بردن از طبیعت می گردید توصیه می کنم دریاچه گهر را از دست ندهید.

lorestan2-004-01

 

دیدگاهی دارید؟

یک دیدگاه

  1. دیدگاه سروش در پاسخ

    ایول مهندس. پیداست سرزنده ای و از زندگی لذت میبری.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Visit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterVisit Us On FacebookCheck Our Feed