1

برگشت میشلین به ایران در هاله ای از ابهام

senard

پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران و تغییرات ایجاد شده در سیاست خارجی و به تبع آن توافق ژنو، انتظار بازار تولید و سرمایه این بود که از شدت تحریمها کاسته شده و راه برای ورود شرکتهای خارجی جهت سرمایه گذاری و همکاری های تکنولوژیک باز شود. در پی همین روزنه های ایجاد شده بود که چند ماه پیش هیات بلندمرتبه اقتصادی از فرانسه وارد ایران شدند و به مذاکره با مقامات سیاسی و اقتصادی ایران پرداختند. در میان این شرکتها نام لاستیک ساز مطرح فرانسوی؛ میشلین نیز به چشم می خورد.

سفر هیات بلندپایه اقتصادی فرانسه (عکس از ایسنا)

وال استریت ژورنال در مقاله ای که در همین زمینه در مورخ ۱۱ فوریه منتشر کرد به صورت خاص به حضور شرکت میشلین در ایران پرداخت. به گزارش این نشریه آمریکایی شرکت میشلین بسیار مشتاق است که لاستیک های سواری و باری خود را به ایران صادر کند و در این زمینه بسیار مراقب است که از رقیبان خود عقب نیفتد.

”جین دومنیک سنارد“ رئیس هیات مدیره میشلین اعلام کرد که شرکتش به تحریمهای بین المللی احترام می گذارد اما می خواهد که وقایع کنونی را به صورت شفاف تحت نظر داشته باشد. پیش از تحریمهای بین المللی، ایران بزرگترین بازار شرکت میشلین در خاورمیانه بود. این شرکت از سال ۲۰۱۱ صاردات خود به ایران را متوقف نموده است.
پس از حضور این شرکت در ایران اما مخالفین وابسته به احزاب تندرو در آمریکا بیکار ننشستند. به گزارش Tire Review سه تن از اعضای کنگره در این خصوص به میشلین اعتراض کردند. این قانون گذاران جمهوری خواه که از اعضای کمیته تسلیحات نظامی کنگره هستند به شرکت فرانسوی اخطار دادند که هرگونه همکاری با ایران به ابطال قراردادهای این شرکت با پنتاگون خواهد انجامید و در نامه ای به وزیر دفاع آمریکا اعلام کردند که این شرکت از سال ۲۰۰۷ تاکنون بیش از دو و نیم میلیارد دلار از قرادادهای نظامی سود برده است. در این نامه آمده است: ”ما تقاضا داریم که به صورت شفاف به میشلین توضیح داده شود که در صورت هرگونه همکاری با ایران، دیگر امکان امضای قراداد نظامی با آمریکا وجود نخواهد داشت.“ ایشان همچنین از وزارت دفاع خواستند که سریعا محاسبه کند که تعلیق قراردادهای موجود به چه صورتی امکان پذیر است و هزینه های آن را برآورد نماید.

senard

جین دومنیک سنارد، رئیس هیات مدیره میشلین (عکس از فرانس پرس)

به نظر می رسد نگرانی اصلی میشلین این است که شرکتهای دیگر قبل از آنها این بازار را به دست بگیرند و آنها پس از برداشتن تحریمها نتوانند به جایگاه پیشین خود در این بازار برسند. رئیس هیات مدیره میشلین در این باره می گوید: ”ما نمی خواهیم هنگامی که در نهایت تجارت با ایران از سرگرفته شد بفهمیم که دیگران در حال سود بردن بودند در حالی که ما در حال رعایت قوانین بین المللی بوده ایم. این بسیار ناامید کننده خواهد بود!“

دیدگاهی دارید؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Visit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterVisit Us On FacebookCheck Our Feed