0

سفرنامه گندم بریان؛ منطقه ممنوعه

IMG_7454

گندم‌بریان یا ریگ‌سوخته تپه‌ای است پوشیده از گدازه‌های آتشفشانی به مساحت ۴۸۰ کیلومتر مربع که در ۸۰ کیلومتری شمال شهر شهداد در کویر لوت در استان کرمان قرار دارد. این منطقه در شرق رودخانه شور قرار دارد و به دلیل گرمای بسیار زیاد هوا حیاتی در آن وجود ندارد.

 

کمپ در گندم بریان

کمپ در گندم بریان

 

گندم بریان پوشیده از سنگ‌ها و گدازه‌های بازالتی سیاه‌رنگ آتشفشانی است و همین پوشش سیاه آتشفشانی موجب بالا رفتن شدید گرما در این منطقه می‌شود. این منطقه پست‌ترین منطقه داخلی ایران نیز محسوب می‌شود و این موضوع نیز از دیگر دلایل گرمای شدید آن است. بنا بر تحقیقات کارشناسان در گندم بریان در منطقه‌ای به طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند. تپه گندم بریان نیز ۴۸ کیلومتر طول، ۱۰ کیلومتر عرض و ۴۸۰ کیلومتر مساحت دارد. این تپه در ۸۰ کیلومتری شمال شهداد قرار دارد و ۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. فصل زمستان و اوایل بهار زمان مناسبی برای بازدید گردشگران از این منطقه است. کوه‌های پوشیده از برف و سرد ارتفاعات سیرچ کرمان نیز از این محل قابل مشاهده است.

مهمترین نکته در سفر به کویر لوت همراه داشتن امکانات مناسب برای این سفر است. کوچکترین اشتباه در کویر می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد. من در این سفر همراه گروه کوهنوردی بهمن بودم که همگی دارای تجربه و امکانات مناسب برای این کویرگردی بودند. شب های کویر بسیار سرد می شود و در روز همراه نداشتن آب کافی می تواند بسیار آزار دهنده و حتی خطرناک شود از سوی دیگر حمل بار اضافه حتی اگر آب باشد کاری اشتباه است.

گروه بهمن

تعدادی از اعضای گروه کوهنوردی بهمن کرمان

یکی از مهمترین الزامات مورد نیاز در این سفر داشتن راهنمای راه بلد و دستگاه جی پی اس است. شما به راحتی می تواند در کویر گم شوید و هرگز مسیر بازگشت را پیدا نکنید.

 

IMG_7448

 

وسایل کمپینگ مانند چادر و کیسه خواب، کوله مناسب، عصا و کفش مناسب برای طی مسیرهای طولانی از دیگر نیازهای این سفر است. وعده غذایی مناسب و حساب شده و البته آمادگی جسمانی مناسب برای این گردش ضروری هستند مخصوصا این مورد آخر که خود من در هنگام رفت مخصوصا بالا رفتن از دیواره های تخت گندم بریان دچار مشکل شدم.

IMG_7454

 

تخت گندم بریان طبق اطلاعاتی که من از جی پی اس موبایلم برداشتم صد متر از سطح کویر لوت بالاتر است. و دیواره های آن نیز دارای شیب تند و ماسه ای می باشند که این صعود به آن را کمی مشکل می کند. شب های آن در زمستان بسیار سرد اما روز های منطقه در این فصل از سال نسبتا مطبوع است و کمی ظهر آن می تواند گرم شود. شما بر روی این دشت نگران موجوا خاصی نیستید زیرا هیچ موجود زنده ای بر سطح آن زندگی نمی کند. در سمت غربی آن رود شور جاری است که همانگونه از اسمش مشخص است شور و غیرقابل آشامیدن است.

 

رود شور

رود شور

 

عکس های بیشتر را می توانید در حساب اینستاگرام من مشاهده بفرمایید

دیدگاهی دارید؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Visit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterVisit Us On FacebookCheck Our Feed