3

تخت سرتشتک

wpid-photogrid_1434463606991.jpg

اگر قصد گردش در استان کرمان را داشته باشید بدون شک یکی از نقاطی که تورهای گردشگری در فصل بهار و تابستان به شما پیشنهاد می کنند “تخت سرتشتک” است. من هم مانند شما معنی و فلسفه این اسم را نمی دانم اما اگر اهل زدن به جاده های خاکی برای رسیدن مناطق بکر و زیبا هستید توصیه می کنم این دشت زیبا را از دست ندهید.

image

تخت سرتشتک دشتی نسبتا هموار بر فراز منطقه ای در ۱۲ کیلومتری بُندر هَنزا می باشد. هنزا بخشی از شهرستان رابُر در استان کرمان محسوب می شود. باید بدانید برای مسافرت به این منطقه کوهستانی شما باید مقداری از مسیر را در جاده های آسفالت نشده و کوهستانی رانندگی کنید. اگرچه در حال حاضر به نظر میرسید پروژه هایی در زمینه راهسازی در این قسمت در دست اجرا است.

image

هنگامی که به تخت سرتشتک می رسید با منطقه ای پوشیده از چمن زار، برکه های کوچک و چشمه های روان در ارتفاعی نزدیک به ۳۶۰۰ متر از سطح دریا روبرو خواهید شد.
این منطقه تقریبا خالی از سکنه است و تنها چندین سیاه چادر از عشایر را در آن خواهید دید. عشایر این منطقه در زمستان به جیرفت قشلاق کرده و در تابستان به این منطقه ییلاق می کنند.

image

وجود این سیاه چادرها و گوسفندهای آنان زیبای این منطقه را برای شما صدچندان می کند. همچنین می توانید از این عشایر کشک و روغن حیوانی تازه خریداری نمایید. من سررشته ای در این زمینه ندارم اما بعضی از گردشگران از محصولات آنها بسیار تعریف می کردند.
در این دشت مرتفع هیچ درختی وجود ندارد که احتمالا دلیل آن همان ارتفاع زیادش می باشد.

image

نکته ای که باید توجه کنید این است که اگر خودروی آفرود دارید نیازی نیست بر روی مراتع آنها دست فرمانتان را امتحان کنید. این مساله دو دلیل دارد اول اینکه این مراتع محل چرای دامهای این مردم است و شما با این کار به آنها و طبیعت آسیب می زنید. نکته دوم این است که در زیر چمن های این دشت آب جریان دارد و برکه های زیادی در این منطقه وجود دارد که ممکن است شما متوجه وجود آنها در زیر لایه چمن نشود و می تواند گرفتارتان کند. اگرچه عمق برکه ها زیاد نیست اما برای گیر انداختن خودروی شما کافی است و عشایر منطقه هم علاقه ای به بیرون آوردن خودرویی که مراتعشان را خراب می کند ندارند!

image

دیدگاهی دارید؟

۲ دیدگاه

  1. دیدگاه سروش در پاسخ

    میثم جان، عکسات خیلی خوشرنگ و زنده ن. با چه دوربینی میگیری؟

    • دیدگاه میثم در پاسخ

      با هفتصد دی کنون سروش جان، ممنون بابت لطفت

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Visit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterVisit Us On FacebookCheck Our Feed